اتاکو یا ایران کلاچ کدام کلاچ برقی بهتر است؟

خودرومقالات

کلاچ برقی در واقع نوعی از انواع کلاچ است که شامل یک مکانیسم برای کلاچ گیری به صورت اتوماتیک است. این کلاچ‌ها دارای یک برد کنترلی و همچنین یک سر دنده دارای شستی هستند. برای اینکه با این محصول آشنایی پیدا کنید و از مزایای و معایب آن آگاه شوید، می‌توانید ادامه‌ی این مطلب را مطالعه کنید. ما در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم تا ابتدا به توضیح کامل درباره کلاچ‌های اتوماتیک بپردازیم و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهیم؛ سپس به شرح جزئیاتی درباره برند‌های اتاکو و ایران کلاچ به عنوان دو برند محبوب و برتر تولید‌کننده کلاچ‌های برقی بپردازیم.

بهترین تولید کنندگان کلاچ برقی کدامند؟

کلاچ‌های برقی در کشور ما توسط برند‌های بسیاری تولید می‌گردند اما شرکت اتاکو و ایران کلاچ بهترین برند‌های تولید‌کننده کلاچ اتوماتیک هستند. این شرکت‌ها با ارائه محصولاتی با قیمت کم و کیفیت بالا، قسمت اعظمی از این بازار را از آن خود کرده‌اند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی بیشتر تولیدات این دو شرکت خواهیم پرداخت.

معرفی شرکت‌های تولیدکننده کلاچ‌ برقی‌ (ایران کلاچ و اتاکو)

همان طور که در مقدمه مطلب گفتیم، برند‌های ایران کلاچ و اتاکو دو برند محبوب و به نام در حوزه تولیدات کلاچ‌های برقی یا کلاچ‌های هوشمند هستند. اگر تولیدات هر شرکت مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد و نمی‌توان گفت که کدام برند موفق‌تر عمل می‌کند اما می‌توان با بیان ویژگی‌های هر کدام از شرکت‌های تولید کننده کلاج برقی و همچنین بررسی امکاناتی که شما به آن احتیاج دارید، به شما در انتخاب بهترین برند کمک کنیم. در ادامه‌ی این بند هر کدام از شرکت‌ها را معرفی خواهیم کرد.

کلاچ برقی ایران کلاچ

معرفی شرکت ایران کلاچ

شرکت ایران کلاچ در سال هزار و سیصد و هشتاد و سه نایب قهرمان مسابقات تیم رباتیک دانشگاه صنعتی شریف شد. اعضای تیم ایران کلاچ (همگی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بودند) بعد از این مسابقات به مسابقات جهانی رباتیک ایتالیا اعزام شدند. بعد از اتمام مسابقات تصمیم گرفتند تا به عنوان اولین تولید‌کنندگان محصولات اتوماتیک در حوزه کنترل اتوماسیون و رباتیک فعالیت خود را آغاز کنند. ایران کلاچ امروزه محصولاتی در حوزه‌های گیربکس اتوماتیک AMT، کلاچ اتوماتیک اتومید، ایمورتال کلاچ برقی، کروز کنترل یونیورسال برای خودروهای دریچه گاز برقی در سه مدل، کروز کنترل یونیورسال برای خودروهای دریچه گاز سیمی در سه مدل، کروز کنترل فابریک دریچه گاز سیمی دنا با سوئیچ فابریک کروز کنترل فابریک دریچه گاز برقی خودروهای جک اس فایو ، برلیانس 300 و کروز کنترل نوهازارد مخصوص خودرو اچ سی کراس با سوئیچ فابریک تولید می‌کند.

معرفی شرکت اتاکو

شرکت اتاکو از سال هزار و سی‌صد و هشتاد و پنج به صورت غیر رسمی در شهرک صنعتی حسن آباد فعالیت خود را آغاز نموده است. این شرکت در سال هزار و سی‌صد و نود و دو به ثبت رسمی رسید. اولین محصول این شرکت، کلاچ‌های اتوماتیک یا کلاچ‌های برقی بوده است و بعد از آن این شرکت تولیدات خود را در سایر محصولاتی مانند تولید ردیاب خودرو GPS، سوییچ کارت و… گسترش داده است. تولیدات کلاچ‌های برقی این برند مورد تایید پلیس راهور ناجا قرار دارد. این شرکت امروزه حدود دویست شعبه در سراسر کشور دارد و محصولات آن به راحتی قابل دسترسی هستند.

کلاچ برقی اتاکو

قیمت کلاچ‌ برقی اتوماتیک ایران کلاچ و اتاکو

با یک جست و جوی ساده در گوگل و فروشگاه‌های فروشنده کلاچ‌ برقی یا اتوماتیک متوجه خواهید شد که قیمت کلاچ برقی تولیدات شرکت ایران کلاچ از شرکت اتاکو کمتر است. البته باید توجه داشته باشید که قیمت کلاچ‌ برقی بستگی به کارایی و امکاناتشان دارد. مدت زمان خدمات پس از فروش و ضمانت پس از فروش نیز در نحوه قیمت گذاری بی تاثیر نیست.
حال که درباره ویژگی‌های کلاچ‌های برقی ایران کلاچ و اتاکو صحبت کردیم بهتر است نکاتی که قبل از خرید کلاچ‌های برقی باید بدانید را نیز عنوان کنیم.

نکات مهم قبل از خرید کلاچ برقی ایران کلاچ و اتاکو

از آن‌جا که هر دو تولید‌کننده‌ی نام برده، بسیار معتبر بوده و تمامی تولیدات خود را با خدمات پس از فروش و ضمانت پس از فروش عرضه بازار می‌کنند؛ بهتر است این محصولات را از یک فروشگاه یا نمایندگی معتبر خریداری کنید تا از ضمانت و خدمات پس از فروش بهره‌مند شوید. اگر فروشگاه معتبر نباشد هنگام بروز مشکل نمی‌توانید از خدمات پس از فروش و ضمانت تعویض کالا استفاده نمایید.
هنگام خرید به فرم سر دنده توجه کنید. البته که انواع سردنده‌های اتوماتیک می‌توانند جای سردنده خودروی شما نصب شوند اما راحتی دست شما هنگام رانندگی بسیار حائز اهمیت است. شرکت اتاکو به همین منظرو سه مدل سردنده تولید کرده که شما می‌توانید هر کدام که با آن احساس راحتی بیشتری دارید را انتخاب کنید.
اگر هنگام استفاده از کلاچ اتوماتیک دچار سانحه رانندگی شوید، پلیس حاضر در محل سانحه در گزارش خود اتوماتیک بودن کلاچ را یادداشت می‌کند و اگر این کلاچ اتوماتیک را از شرکت‌های معتبر مورد تایید پلیس راهور نخریده باشید‌؛ نمی توانید از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کنید.

محصولات جدید شرکت اتاکو دارای دزدگیر پترن هستند. روش استفاده از این دزدگیر به این گونه است که پس از نصب کلاچ برقی شما یک رمز دلخواه به این سیستم می‌دهید و هرگاه ماشین خاموش شود، جهت استفاده از ماشین باید رمز بازیابی گردد. اگر رمز وارد نشود قابلیت استارت زدن وجود نخواهد داشت و خودرو روشن نمی‌شود.

کنسول وسط خودرو

کلاچ برقی ایران کلاچ و اتاکو شامل چه اجزایی می‌شوند؟

کلاچ‌های برقی یا کلاچ‌های هوشمندی که توسط برند‌های محبوب و به نام تولید می‌شوند شامل چند بخش مختلف هستند. شستی که روی قسمت دنده تعبیه می‌شود پرکاربرد‌ترین جز این سیستم به شمار می‌رود چرا که راننده مستقیما با آن سروکار دارد. با نصب سیستم کلاچ اتوماتیک روی خودرو، شستی هوشمند متناسب با کلاچ روی سردنده معمولی قرار گرفته و یا جایگزین آن می‌شود. هنگامی که راننده خودرو قصد حرکت دارد ابتدا باید شستی روی دسته دنده را اندکی فشار دهد، در مرحله بعد باید دنده را روی دنده یک تنظیم کند و پدال گاز را فشار دهد. بعد از انجام این مراحل سیستم هوشمند کلاچ اطلاعات دور موتور را از ECU خودرو دریافت می‌کند و شرایط لازم جهت تعویض دنده را برای راننده خودرو فراهم می‌نماید.

کلاچ اتوماتیک چیست؟

بسیاری از افراد ساکن کلان شهر‌ها از معضل ترافیک و شلوغی رنج می‌برند. شرکت‌های خلاق در حوزه تولید لوازم خودرو برای رفع این مشکل راه‌حلی به نام کلاچ‌های برقی را کشف کردند. کلاچ اتوماتیک در واقع نوعی دستگاه الکترومکانیکی است که با نصب روی انواع خودرو، شما را از معضل کلاچ و ترمز در ترافیک‌های طویل نجات خواهد داد.
سیستم کلاچ اتوماتیک یا کلاچ برقی مکانیزمی شبیه به گیربکس‌های اتوماتیک دارد. تنها تفاوت گیربکس اتوماتیک با کلاچ برقی در این است که پس از حرکت خودرو دیگر نیازی به کلاچ و ترمز نیست و دنده به صورت تمام اتوماتیک تعویض می‌شود. اما در سیستم کلاچ اتوماتیک، کلاچ‌گیری به صورت اتوماتیک انجام شده و راننده شخصا باید دنده را به صورت دستی عوض کند.

نحوه کارکرد کلاچ هوشمند چگونه است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، کلاچ هوشمند یا برقی فقط عمل کلاچ گیری را به صورت خودکار انجام می‌دهد و دیگر نیازی به نیم‌کلاچ کردن برای تعویض دنده (که توسط پا انجام می‌شود) نخواهید داشت.
شاید برایتان سوال شده باشد که این کلاچ‌های هوشمند چگونه کار می‌کنند و مکانیزم عملکرد سیستم‌شان به چه صورت است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیستم کلاچ هوشمند از ECU خودرو اطلاعات دور موتور را می‌گیرد تا در زمان زیاد شدن دور موتور خودرو به صورت اتوماتیک عمل نیم‌کلاچ را انجام دهد. هنگامی که دور موتور به بالاترین میزان برای تعویض دنده برسد، عمل نیم‌کلاچ در سیستم هوشمند به صورت خودکار به عمل کلاچ تبدیل می‌شود تا راننده بتواند دنده را به صورت دستی تغییر دهد. هر‌گاه دور موتور کم شود، سیستم هوشمند کلاچ خودرو را به صورت اتوماتیک رها می‌کند.
اگر کلاچ برقی خود را از برند‌های معتبری مانند ایران کلاچ و اتاکو تهیه نمایید، علاوه بر عمل کاهش و افزایش دنده، در صورت قرار گرفتن خودرو در شیب عمل نیم‌کلاچ را انجام داده و یا به هنگام ترمز ناگهانی عمل کلاچ‌گیری برای تعویض معکوس دنده صورت می‌گیرد.

مزایای استفاده از کلاچ هوشمند

تا به این‌جا متوجه مکانیزم و نحوه عملکرد سیستم کلاچ‌های هوشمند یا اتوماتیک شدید. بهره‌گیری از این این سیستم در خودرو موجب راحتی فرایند رانندگی برای راننده خواهد شد و از طرفی خستگی راننده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر بدیهی‌ترین مزایا، استفاده از این کلاچ‌ها موجب افزایش طول عمر صفحه کلاچ و همچنین کاهش میزان مصرف سوخت در خودرو خواهد شد. از آن‌جا که قیمت آن نسبت به گیربکس معمولی بسیار مناسب است بسیاری از صاحبین خودرو علاقه دارند تا از این کلاچ‌های هوشمند برای خودروی‌ خود استفاده کنند. این کلاچ‌ها در مسیر‌های شلوغ و پر ترافیک به صورت اتوماتیک کلاچ‌گیری می‌کنند و در مسیر‌های شیب دار و سربالایی‌ها نیز به صورت اتوماتیک نیم‌کلاچ می‌گیرند. با استفاده از این کلاچ‌ها می‌توانید گیربکس خود را به گیربکس اتوماتیک AMT ارتقا دهید.

مزایای کلاچ برقی برای خودرو چیست؟

همچنین استفاده از این کلاچ هوشمند سبب می‌شود تا نیازی به تغییر گیربکس و دیفرانسیل ماشین نداشته باشید. این کلاچ‌ها شرایط رانندگی را برای معلولین و جانبازان محترم معمولی می‌کنند و تمام افراد می‌توانند با استفاده از آن، بدون محدودیت رانندگی کنند. استفاده از انواع کلاچ‌های هوشمند (مخصوصا تولیدات ایران کلاچ و اتاکو) موجب افزایش طول عمر و ماندگاری صفحه و دیسک کلاچ خودرو خواهد شد. از طرفی مانع از بروز عوارض جسمانی از قبیل کمر‌درد و زانو درد حاصل از رانندگی خواهند شد. شما می توانید این کلاچ‌ها را در موقیعت نیم‌کلاچ تنظیم کنید. سیستم این کلاچ‌ها در اثر شتاب اولیه خودرو تغییر نخواهند کرد. از طرفی این کلاچ‌ها هزینه نگه‌داری ندارندو بسیار ساده روی خودرو نصب می‌شوند.

معایب استفاده از کلاچ هوشمند چیست؟

معایب کلاچ برقی علی رغم مزایای بسیار آن کم نیست، انجام اشتباهات در این سیستم موجب کاهش راندمان کلاچ‌های برقی می‌گردد. در مطلبی دیگر به این موضوع که چرا کلاچ برقی ماشین شمارا از بین می برد دقیق تر به معایب کلاچ برقی اشاره کرده دیم.

در ادامه‌ی این بند به اشتباهاتی که موجب کاهش راندمان این سیستم می‌شود و کاستی‌هایی که خود این سیستم دارد اشاره خواهیم کرد.
مهم‌ترین موضوع از معایب کلاچ برقی، در صورت عدم استفاده صحیح کلاچ توسط راننده است. اگر راننده از کلاچ هوشمند نصب شده بر خودروی خود درست استفاده نکند سیستم کلاچ دچار نقص خواهد شد. اگر راننده به صورت سرخود و بی‌مورد از کلاچ استفاده کند ممکن است سیستم کلاچ هوشمند دچار آسیب شود. راننده باید با رعایت اصول دنده را تعویض کند تا سیستم کلاچ به اصطلاح هنگ نکند تا بتواند کار خود را انجام دهد. اگر با استفاده از کلاچ در سربالایی توقف کنید، سیستم کلاچ دچار آسیب می‌گردد. اگر تعویض دنده به صورت اصولی صورت نگیرد امکان سوختن قطعات الکترونیکی سیستم کلاچ اتوماتیک وجود دارد. بهتر است سیستم توسط یک تکنسین یا کارشناس مجرب بر روی خودرو نصب گردد چرا که نصب اشتباه موجب سوختن قطعات سیستم خواهد شد.
بهتر است توجه داشته باشید که مزایای کلاچ برقی بسیار بیشتر از معایب آن است و بیشتر به حوزه‌ی خطاهای انسانی مرتبط است. اگر نحوه‌ی رانندگی خود را اصولی در پیش بگیرید و دستگاه کلاچ اتوماتیک را توسط یک کارشناس مجرب روی ماشین نصب کنید، بسیاری از معایب آن به طور کامل از بین می‌رود.

جمع بندی مقایسه کلاچ برقی ایران کلاچ و اتاکو

در مقاله فوق ابتدا به توضیح انواع کلاچ‌های اتوماتیک پرداختیم. سپس اجزای کلاچ‌های برقی را مورد بررسی قرار دادیم. در مرحله بعد مزایا و معایب استفاده از کلاچ‌های برقی را شرح دادیم و در نهایت به معرفی برترین شرکت‌های تولید کننده کلاچ‌های هوشمند، مقایسه قیمت و نکات مهم قبل از خرید این کلاچ‌ها پرداختیم.
فراموش نکنید که هنگام خرید کلاچ برقی بهتر است یک کارشناس یا تکنسین مجرب آن را روی خودروی شما نصب کند و قبل از استفاده از آن نیز توصیه می‌ شود راهنمای استفاده از کلاچ برقی را مطالعه کنید که با انجام اشتباهات سهوی، کلاچ اتوماتیک نصب شده بر خودروی شما دچار مشکل نگردد. نکته‌ی بعدی‌ که باید به آن توجه کنید ضمانت پس از فروش و خدمات پس از فروش است. اگرچه با خرید کلاچ اتوماتیک از فروشگاه‌های معتبر می‌توانید از مزایای پس از فروش محصول خریداری شده بهره‌مند گردید. جهت خرید انواع کلاچ‌های اتوماتیک مخصوص خودروی خود از برند‌های ایران کلاچ و اتاکو می‌توانید از فروشگاه این سایت دیدن نمایید و یا با تلفن‌های پشتیبانی تماس بگیرید. امیدواریم مطلب ارائه شده به شما در انتخاب برند مناسب خودتان کمک کرده باشد.

 

8 پاسخ به “اتاکو یا ایران کلاچ کدام کلاچ برقی بهتر است؟”

 1. حامد گفت:

  سلام
  یک سوالی در خصوص کدینگ یا به اصطلاح دزدگیر این محصول داشتم. در موقع فعال بودن این کد دزد اقدام به باز کردن قطعه الکترونیکی کلاچ نماید سیستم کلاچ معمولی فعال میشه یا چجوریه؟

 2. عباس زاده از لوشان گفت:

  سلام شب بخیر میشود برروی خودرو ال نود ۸۷نصب کرد

 3. احمد گفت:

  اقا این کلاچ برقی ها اصلا معلوم نیست کجا هستن چجوریه والا من زیاد وارد نیستم و چندوقته تو محله خودمون سمت تهران پارس دنبال نمایندگیشون میگردم ولی پیدا نکردم لطفا اگر کسی ادرس یا شماره تماس از کلاچ برقی که خودش هم استفاده کرده و راضی هست بهم بده ممنون میشم

  • ناشناس گفت:

   سمت شما یه گاراژ تو اتوبان بسیج سر نبش تقاطع ائمه اطهار دیدم قبلا احتمالا باشن هنوز

 4. زهرا گفت:

  منم کلاچ اتاکو رو نصب کردم و خیلی از رانندگی با این کلاچ لذت می برم چون تنها مشکلم تو رانندگی کلاچ بود که خدا رو شکر حل شد.

 5. صادق گفت:

  سلام
  من چند سالی هست از کلاچ برقی اتاکو استفاده میکنم و راضی هستم.
  به نظرم ارزش نصب داره خصوصا که هر وقت نخواستید میتونید خاموشش کنید و با پا کلاچ بگیرید. علاوه بر این خودروتون همزمان دوتا سیم کلاچ داره و اگر مثلا یکی از سیمها دچار اشکال شد نگران نمی‌شید و با کلاچ بعدی به رانندگی ادامه می‌دید.
  خلاصه که حس خودروهای اتومات رو داره و فقط فرقش در اینه که دنده رو خودتون (بدون کلاچ گرفتن) عوض میکنید.

 6. جواد گفت:

  نگفتید کدوم بهتره که؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر مشاهده نظرات