چرا کلاچ برقی پول و ماشین شما را از بین می‌برد؟

خودرومقالات

یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که برای خودروهایی که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، مربوط به کلاچ و دنده می‌شود. ازاین‌رو این مقاله را به این موضوع اختصاص داده‌ایم که چرا کلاچ برقی انتخاب مناسبی برای ماشین شما نیست. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که قصد خرید کلاچ اتوماتیک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را از دست ندهید.

در سال 1385 برای اولین‌بار نخستین نمونه‌های کلاچ اتوماتیک از آلمان به ایران وارد شد و از همان ابتدا مشکلات عمده‌ای را برای انواع خودروها ایجاد کرد. البته امید می‌رفت که این مشکلات به‌مرورزمان و پیشرفت تکنولوژی برطرف شود، اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی تمام مشکلات این محصول بپردازیم.

کلاچ برقی

کلاچ برقی چیست؟

قبل از شرح معایب کلاچ اتوماتیک لازم است که توضیح مختصری درباره این محصول ارائه کنیم. کلاچ‌ها به دو نوع دستی و کلاچ اتوماتیک یا برقی دسته‌بندی می‌شوند. برای برخی از افراد لذت رانندگی در عوض‌کردن دنده و سرعت گرفتن ماشین است، هم‌زمان افراد دیگری دنده عوض‌کردن را یک نقص بزرگ برای ماشین می‌دانند. از همین رو با درنظرنگرفتن معایب بزرگ کلاچ اتوماتیک، به استفاده از آن روی می‌آورند. کلاچ اتوماتیک می‌تواند شما را از تعویض دنده و گرفتن کلاچ و نیم کلاچ رهایی بخشد اما حقیقت این است که این دستگاه نه‌ تنها بی نقص نبوده، بلکه معایب آن بسیار است.

چرا استفاده از کلاچ برقی توصیه نمی شود؟

نمی‌توان انکار کرد که کلاچ اتوماتیک در کوتاه‌مدت راحتی زیادی را برای شما در ترافیک و سربالایی فراهم می‌کند، اما به یاد داشته باشید که در اغلب موارد این آسایش و راحتی تنها به کوتاه‌مدت ختم می‌شود. استفاده از کلاچ برقی باتوجه‌ به آسیب‌هایی که می‌تواند برای ماشین شما ایجاد کند، در درازمدت می‌تواند آسایش و راحتی را از شما بگیرد زیرا هر خودرویی از اجزای مختلفی تشکیل شده که برای نهایت عملکرد سیستم، این اجزا علاوه بر کارکرد مفید، باید با یکدیگر تنظیم یا به‌اصطلاح مچ شوند و همین موضوع یکی از اولین مشکلاتی است که نصب کلاچ‌های برقی می‌تواند برای ماشین شما ایجاد کند. تصور کنید ماشینی که برای کلاچ دستی ساخته شده و تمام اجزای آن با کلاچ دستی هماهنگ بوده‌اند، حال با تغییر نوع کلاچ باید انتظار داشت که این هماهنگی در سیستم تا حدود زیادی به هم بخورد. اما عواقب به‌هم‌خوردن هماهنگی در بین اجزای ماشین چیست؟ در ادامه این موارد را تحت عنوان معایب کلاچ‌های برقی بررسی خواهیم کرد.

اجزای کلاچ هوشمند

معایب کلاچ برقی

استفاده از کلاچ‌های برقی می‌تواند در بسیاری از خودروها ایرادات اساسی ایجاد کند و همان‌طور که پیش‌ تر ذکر شد، یکی از عمده‌ترین خرابی‌های خودرو مربوط به کلاچ و دنده می‌شود و می‌تواند برای سایر بخش‌ها نیز مشکلاتی ایجاد کند که در این بخش به آن می‌پردازیم.

    هزینه گزاف

علاوه بر هزینه بالای خرید و نصب کلاچ‌‌های برقی، هزینه تعمیرات و رسیدگی به آن نیز بسیار بالا است. اما جدا از این مسائل اولیه، در صورت ناسازگاری این کلاچ با سایر اجزای خودرو این نیز می‌تواند هزینه‌های اضافی جهت برطرف‌کردن خرابی بخش‌های دیگر ماشین بر دوش شما بگذارد.

 ایجاد محدودیت‌های اساسی

کلاچ‌ برقی نیاز شما را در تعویض دنده و گرفتن کلاچ برطرف می‌کند اما درعین‌حال محدودیت‌های آزاردهنده‌ای را روی خودرو ایجاد می‌کند. به زبان ساده‌ تر هنگام رانندگی با کلاچ اتوماتیک شما نمی‌توانید به شکل آزادانه دنده را تغییر دهید و باید از سیستم کلاچ اتوماتیک تبعیت کنید.

   گرمای بیش از اندازه

کلاچ‌های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی و سیستم کارکردشان گرمای زیادی تولید می‌کنند و این می‌تواند به سایر قطعات خودرو آسیب بزند و مرتب برای سرویس‌های دوره‌ای باید رجوع کنید.

  ناکارآمدی کلاچ‌های برقی درصورتی‌که خودرو دچار مشکلات برقی شود

توجه داشته باشید که کلاچ اتوماتیک برای به کار افتادن از برق ماشین انرژی خود را تأمین می‌کند لذا با بروز کوچک‌ترین مشکل برقی در ماشین شما عملکرد این نوع کلاچ را مختل خواهد کرد تا جایی که ممکن است به طور کامل از کار بیفتد.

کمبود تکنسین و نیروی با تجربه

با گذشت حدود 10 سال از ورود این محصول به کشورمان، در موارد بسیاری شاهد آن بوده‌ایم که به دلیل عدم نصب درست این سیستم در خودرو‌های مختلف، به بخش‌های دیگری از ماشین صدمات جدی وارد شده است و این مورد را می‌توان تنها یکی از کوچک‌ترین نقص‌های استفاده از کلاچ برقی در نظر گرفت.

کاهش قدرت موتور کلاچ برقی

بسیاری از تولیدکنندگان این دستگاه از موتورهای ضعیف در این سیستم هوشمند استفاده می‌کنند، به همین علت در طولانی‌مدت قدرت این موتورها ضعیف‌تر خواهد شد. در نتیجه کلاچ گیری را به‌خوبی انجام نخواهند داد و این تازه شروع دردسرهای شما با کلاچ اتوماتیک است.

عقب رفتن در سربالایی‌ها

یکی دیگر از مشکلاتی که در بسیاری از کلاچ‌های برقی گزارش شده، عقب رفتن در سربالایی است. به طور معمول در ترافیک سنگین در یک سربالایی، شما به سیستمی نیاز دارید که با نیم کلاچ کردن مانع از عقب رفتن شما شود. عدم توانایی نیم کلاچ کردن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد گزارش داده‌اند.

کلاچ برقی

چرا نصب کلاچ برقی به دیسک و صفحه خودرو آسیب می‌زند؟

متاسفانه سازندگان کلاچ‌های برقی به دلیل عدم دسترسی به موتور پرقدرت برای نصب کلاچ برقی، از یکی از تکنولوژی‌های بسیار قدیمی و منسوخ شده یعنی موتور برف‌ پاک‌کن پیکان استفاده می‌کنند و آن را با عناوین کذب و دروغی مثل تحت لیسانس اروپا، تولید و روانه ی بازار می‌کنند. قدرت موتور برف‌ پاک‌کن پیکان 25 وات یعنی نصف قدرت مورد نیاز است که این داستان را شاید بتوان اصلی‌ترین مشکل کلاچ‌ های برقی دانست. معایب کلاچ برقی به دلیل استفاده از موتور ضعیف را می‌توان موارد زیر دانست

 •         استهلاک دیسک و صفحه کلاچ
 •         آسیب شدید و مداوم به گیربکس

هزینه کلاچ برقی

به دلیل بازار بی‌ثبات و متغیر بودن قیمت‌ها، در این بخش ارقام مشخصی را برای این کالا به شما اعلام نخواهیم کرد. اما قیمت و هزینه کلاچ اتوماتیک بسته به نوع کلاچ، برند و نوع ماشین می‌تواند متفاوت باشد. همچنین به یاد داشته باشید که خرید کلاچ‌های برقی تنها بخشی از این هزینه‌ها است. علاوه بر هزینه خرید، هزینه نصب، سرویس و استهلاک بخش‌هایی از ماشین را هم در نظر بگیرید. در واقع می‌توان گفت منطقی به نظر نمی‌آید که تنها برای رهایی از کلاچ و تعویض دنده، زیر بار هزینه‌های سنگین این‌چنینی بروید.

استفاده از کلاچ‌ برقی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به‌طورکلی باتوجه‌ به معایب بی‌شمار و هزینه‌های سنگین استفاده از این نوع کلاچ، می‌توان گفت تنها در مواردی استفاده از آن توجیه می‌شود که استفاده‌ نکردن از آن مضرات بیشتری در پی داشته باشد. ما استفاده از این محصول را به افراد زیر توصیه می‌کنیم

 جانبازان و معلولین

 برای افرادی که به کمردرد، پادرد و زانو درد مبتلا هستند. استفاده از کلاچ اتوماتیک برای این افراد به‌منظور کاهش عوارض جسمی توصیه می‌شود. درصورتی‌که جزو دو دسته بالا نیستید، استفاده از کلاچ‌های برقی باتوجه‌ به معایب آن، برای شما توجیه قابل قبولی ندارد.

خودرو هوشمند

نصب کلاچ برقی روی چه خودروهای پیشنهاد می شود؟

نصب کلاچ برقی روی خودروهای ایرانی که از سیستم کلاچ سیمی استفاده می کنند، بیشتر پیشنهاد می شود تا خودروهای چینی که از کلاچ های هیدرولیک یا روغنی استفاده می کنند.

کلاچ سیمی به کلاچ هایی گفته می شود که پدال کلاچ توسط سیم فلزی به اهرم متصل به گیربکس وصل می شود و زمانی که راننده کلاچ را فشار می دهد، توسط این سیم اهرم کلاچ جمع می شود و امکان تعویض دنده فراهم می شود.

کلاچ های هیدرولیک یا روغنی به کلاچ هایی گفته می شود که توسط پمپ روغن صفحه کلاچ را برای تعویض دنده آزاد می کند.

هنگامی که شما روی خودرو چینی که مجهز به کلاچ روغنی است از کلاچ برقی استفاده کنید، پمپ کلاچ به دلیل درگیری بیشتر توسط سیستم کلاچ برقی، سریعتر خراب می شود و هزینه های زیادی برای شما خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

بسیاری از افراد مشتاق به استفاده از ماشین‌های دنده اتوماتیک هستند اما به دلیل قیمت روز‌افزون این ماشین‌ها قادر به استفاده از آن نبوده و در نتیجه به استفاده از دستگاه‌هایی مانند کلاچ برقی روی می‌آورند. اما دقت داشته باشید که افراد زیادی بعد از نصب و استفاده از آن، متوجه مضرات این دستگاه برای خودروی خود می‌شوند. این دستگاه به دلیل ناسازگاری و عدم تطابق با اجزای ماشین‌های معمولی، می‌تواند مشکلات بسیاری را برای ماشین شما ایجاد کند و از این طریق باعث هدر رفتن پول و ازبین‌رفتن ماشین شما خواهد شد. چنانچه هنوز هم تصمیم به استفاده از کلاچ اتوماتیک را دارید، دست‌کم خود را برای معایب ذکر شده آماده کنید. در پایان نیز امیدواریم که مطلب فوق برای شما مفید واقع شده باشد. همچنین می‌توانید برای ما و دیگران از تجربیات خود در خصوص استفاده از کلاچ‌های برقی بنویسید.

21 پاسخ به “چرا کلاچ برقی پول و ماشین شما را از بین می‌برد؟”

 1. غلامرضا گفت:

  سلام من سمند دارم اتومید نصب کردم اوایل بد نبود ولی بعد مدتی اذیت هاش شروع شد که هزینه گذاشت رودستم صفحه کلاچ عوض کردم ویکسری خرجهای جانبی دیگر توترافیک قاطی میکرد مجبور بودم قطع کنم وپایی کنم وووووووو ولی میگن به گردن اونایکه میگند ایمورتال جدیتر وبروز تره

 2. سهیل گفت:

  الان حدود 8 ماهه نصب کردم خوب بود ولی اخیرا دیگه دنده ها بخوبی جا نمیره و مجبور شدم خاموشش کنم.

 3. علی گفت:

  سلام من کلاچ برقی اتاکو نصب کردم و هنوز گارانتی داره ولی برای ریگلاژ مجدد از من پول گرفتن. چرا مگه نظارت نیست روی نمایندگی ها؟

  • جمال گفت:

   امکان نداره داداش من خودم 2 بار برای ریگلاژ رفتم رایگان تنظیم کردن و مثل روز اول داره کار میکنه خداروشکر. اگر چنین چیزی هست با نمایندگی مرکزیش تماس بگیر خیلی خوش برخوردن حتما پیگیری میکنن کارتو. یا علی…

 4. مهران گفت:

  دوستان لطفا دقت کنید شاید نظر کاربرا در مورد اتاکو خوب باشه ولی من انداختم سر 6 ماه صفحه کلاچ سوزوند و هزینه گذاشت رو دستم و البته دنده ها هم دیگه مثل قبل نشد و سفت جا میرن

  • گل آفتابگردون گفت:

   من که ازش خیلی راضی ام الان 2 سال میشه نصب کردیم رو ماشینمون هم شوهرم و پسرم راضین هم خودم ولی خودم خیلی از ماشین استفاده نمی کنم

 5. رضا عمادی فر گفت:

  من اسنپ کار می کنم و کلاچ اتوماتیک اتاکو نصب کردم راحت شدم از این کلاچ ترمز کردن واقعا عالیه شک نکنین

 6. داوود گفت:

  دوستم کلاچ برقی انداخته رو ماشینش میگه بد نیست ولی الان این مطلب و نظرات ملت رو خوندم موندم چیکار کنم. واقعا خوبه یا داستان میشه!

 7. علی گفت:

  اقا من کلاچ برقی اتاکو بستم بعد یک ماه کل سیستم گیربکس ماشینم بهم ریخت و نمایندگی اتاکو اصلا قبول نکرد که درستش کنه و مجبور شدم ببرم مکانیک باز کنه و در نهایت به جز هزینه کلاچ برقی، کلی هزینه تعمیر گیربکس رو دستم گذاشت. این شرکت اگر متعهد به قطعات و خدماتش بود با من چنین رفتاری نمیکرد.

  • زهرا گفت:

   همسرم کلاچ اتاکو رو برام نصب کرده و الان چند ماهیه که دارم ازش استفاده می کنم خداروشکر خیلی خوب و راحت داره کار می کنه

 8. مرتضی گفت:

  این مطالب در مورد کلاچ برقی اتاکو صدق نمیکنه و این شرکت این محصول رو با گارانتی ۵ ساله ارائه میده این تصاویری هم که در این مقاله ازشون استفاده شده کلاج اتوماتیک اتاکو نیست

 9. صالح توکلی گفت:

  من نصب کردم روی ماشین خودم و اصلا مشکلی نداشتم باهاش که یک بار بعد نصب برای ریگلاژ رفتم که خوب شد و دیگه اذیتم نکرد.اینطوری که این مطلب میگه واقعا نامردیه

  • صالح توکلی گفت:

   البته اینو هم بگم من کلاچ برقی ای ک خریدم این شکلی نیست و سردندش مغناطیسی هست و مدل اتاکو هست

 10. ناشناس گفت:

  فقط کلی گویی نوشته شده
  عدم هماهنگی بین قطعات؟!

 11. فرهاد گفت:

  دوستان مطالب اعلام شده راجع به کلاچ برقیهای معمول هست
  ولی ایمورتال کلاچ طرح جدیدیه که دو ساله اومده و الان تمام خودروسازها تاییدش کردن و خودشونم میبندن
  ۵۰ ماه گارانتی تعویض و ضبکه خدمات سراسری داره و به زودی عرضه عمده از طریق صدا و سیما هم انجام میشه
  روی شیب عقب نمیاد، موتورش فوقالعاده قویه و بوش المانه
  با خیال راحت برید از مراکز فروش ایرانخودرو و سایپا خرید کنید
  برای ماشینهای کلاچ پمپی مثل ام وی ام هم سیستم مخصوصی به اسم ایمورتال تراک داره
  در خارج از کشور هم فروش داره

 12. سامان گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون
  تقریبا یک ماه پیش کلاچ برقی رو ماشینم انداختم و دیروز تو سربالایی تجریش کلا صفحه کلاچ سوزوند. در حالی که هیچ ایرادی نداشت و بردم نمایندگی مدیران خودرو که گفتن بخاطر اینکه کلاچ برقی انداختی از گارانتی خارج شده و هزینه تعمییر با خودته.
  کاشکی قبل از خرید تو گوگل سرچ میکردم

  • امیرعلی گفت:

   ولی کلاچ اتوماتیک اتاکو ماشینو از گارانتی خارج نمیکنه از پلیس راهورم تاییدیه داره مشکلی نداره تو اینجور مواقع

 13. سارا گفت:

  میخواستم بدونم برای همه خودروها قابل نصب هست یا نه من ماشینم ام وی ام 315 هست و یه جا گفتن نصب کنی سیستم کلاجت خراب میشه واقعا دیگه زانو درد گرفتم از بس کلاچ گرفتم

  • سامان گفت:

   اصلا این اشتباه رو نکنید چون ماشینای ام وی ام کلاچشون روغنی هست و خیلی زود خراب میشه و بدجوری هزینه میزاره گردنتون

 14. مهران اسدی گفت:

  من تا الان فکر میکردم کلاچ برقی خیلی خوبه و البته تعریفشو زیاد شنیده بودم ولی این مواردی که تو این مقاله خوندم دودل شدم که انجام بدم یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر مشاهده نظرات