نبایدهای روتین پوستی

حتما اگر اهل اینستاگرام و فضای مجازی باشید با روتین های پوستی که اکثر بلاگرها آن ها را تبلیغ می کنند تا حد زیادی آشنایی دارید. ولی آیا تمامی آن ها درست می گویند و باید به آن ها اطمینان کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نه، همه بلاگرها سعی ندارند تا شما را با یک روتین صحیح آشنا کنند. از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با حقایق روتین های پوستی بیشتر آشنا کنیم تا شما بتوانید به راحتی پوست شاداب و با طراوتی داشته باشید. برای این کار ما شما را با تمامی نبایدهای روتین های پوستی بیشتر آشنا می کنیم تا صاحب یک پوست خوب و بدون ایراد باشید. داشتن یک روتین درست می تواند تا حد زیادی به تنفس، پاکسازی و رشد سلول های جدید پوست کمک کند. از این رو اگر تا به امروز از مراقبت های پوستی غافل شده اید، دیگر وقت آن است که آن را جدی بگیرید و با مشورت از یک پزشک، شما نیز از یک روتین حرفه ای پیروی نمایید.

نبایدهای روتین پوستی

روتین پوستی روزانه

همانطور که می دانید شما با درنظر داشتن نوع پوست خود باید یک روتین پوستی خوب برای خود داشته باشید. برای اینکار بهتر است بدانید که یک روتین پوستی خوب در دو مرحله مهم انجام می شود. شما باید صبح پس از بیدار شدن و شب قبل از خواب روتین پوستی خود را انجام دهید. برای این کار شما می توانید به راحتی با تهییه برخی از محصولات بهداشتی به شاداب شدن پوست خود کمک کنید.

روتین پوستی ایرانی صبح

برای داشتن روتین پوستی صبح بهتر است که ابتدا از یک شوینده مناسب با پوست خود استفاده کنید. شوینده های پوستی اغلب به صورت فوم و ژل به مشتریان ارائه می شود. شما می توانید با توجه به نوع پوست خود یکی از این دو مدل شوینده را برای شستشوی پوست خود انتخاب کرده و از آن برای تمیز شدن پوست خود کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که از نظر بسیاری از پزشکان پوست شستشوی دو مرحله ای می تواند به تمیز شدن پوست شما کمک کند. از این رو توصیه می شود که حتما پس از استفاده از شوینده از تونر مورد نظر برای تنظیم کردن ph پوست خود کمک بگیرید. بهتر است در انتخاب تونر به نوع کنترل کننده چربی و یا آبرسان بودن آن توجه نمایید. پس از تونر نوبت به کرم مرطوب کننده می رسد، استفاده از یک مرطوب کننده خوب یکی از لازمه های روتین صبح به شمار می رود. پس از مرطوب کننده در صورتی که سن شما بالای 30 سال باشد بهتر است از کرم آبرسان ها استفاده کنید و پس از آن به سراغ ضدآفتاب بروید. در نظر داشته باشید که استفاده از یک ضد آفتاب مناسب برای پوست شما می تواند تا حد زیادی از بروز بسیاری از لک ها، آفتاب سوختگی ها و سرطان پوست جلوگیری نماید.

روتین پوستی ایرانی صبح

روتین پوستی ایرانی شب

برای یک روتین پوستی شب باید در نظر داشته باشید که بسیاری از اکتیو هایی که در روتین پوستی شما قرار دارد در شب قابل استفاده است . از این رو شما می توانید برای از بین بردن بسیاری از مشکلات پوستی خود از انواع اکتیوها در روتین شب استفاده نمایید. برای اینکار ابتدا از شوینده، تونر، مرطوب کننده و اکتیو هایی که پزشک شما برایتان تجویز نموده استفاده نمایید. یادتان نرود که یکی از عادت های غلط ما در روتین شب این است که درست زمانی که به رختخواب می رویم از محصولات بهداشتی داخل روتین استفاده می کنیم که همین موضوع سبب می شود که تمامی کرم هایی که به پوست زده اید در اثر برخورد با بالش و پتو از بین رفته و کاملا پاک شود. از این رو بهتر است که زودتر اینکار را انجام دهید تا مشکلی در خلال روتین پوستی شما ایجاد نشود.

وسایل روتین پوست

اگر به دنبال این هستید که با وسایل های روتین پوست بیشتر آشنا شوید بهتر است از یک پزشک حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. چرا که هر فردی با توجه به شرایطی که دارد مشکلات خاص خود را دارد از این رو تنها کسی که می تواند درمان درستی برای مشکلات پوستی شما داشته باشد یک پزشک است. ولی در کنار تمامی محصولاتی که پزشکتان برای شما درنظر می گیرید. وسایل اصلی یک روتین پوستی به ترتیب شامل شوینده پوست، تونر، مرطوب کننده، آبرسان ، ضد آفتاب و سایر اکتیوها برای درمان مشکلات شما است. به یاد داشته باشید که انتخاب هر کدام از این محصولات با توجه به نوع پوست و مشکلات آن طبقه بندی می شود. بنابراین گول تبلیغات داخل اینستاگرام را نخورید و به هر برندی اطمینان نکنید. ما در این بخش شما را عکس وسایل روتین پوستی بیشتر آشنا می کنیم.

وسایل روتین پوست

وسایل روتین پوست

نبایدهای یک روتین پوستی روزانه

بهتر است در هنگام استفاده از یک روتین حتما با نبایدهای آن آشنا شده و از انجام دادن آن خودداری نمایید. به یاد صابون ها، شامپو بچه و انواع پن های شستشو نمی تواند به هیچ عنوان جای شویندهای استاندارد را بگیرید. بنابراین به هیچ عنوان از این مواد برای شستشوی پوست استفاده نکنید. چرا که استفاده از این محصولات سبب می شود تا ph پوست شما به هم بخورد. از ایم رو پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان از این محصولات برای پوست خود استفاده نکنید. برخی از افراد به غلط از لیمو و سرکه برای لایه برداری پوست خود استفاده می کنند که این موضوع بسیار خطرناک بوده و سبب می شود که به لایه های اصلی پوست آسیب برسد. از این رو اگر حس می کنید که پوست شما به لایه برداری نیاز دارد بهتر است از aha و bha برای لایه برداری پوست خود استفاده نمایید. اگر آرایش دارید و میخواهید آن را پاک کنید به هیچ عنوان از دستمال مرطوب، شیر پاک کن و صابون استفاده نکنید به جای بهتر است از یک پد و کمی میسلارواتر برای پاک کردن ارایش صورت خود استفاده نمایید. متاسفانه برخی از افراد به جای استفاده از تونر از گلاب استفاده می کنند که همین موضوع سبب می شود تا ph پوست آن ها کاملا به هم بخورد. ترمیم کننده در روتین پوستی برای همه افراد مناسب نبوده و شما نمی تواند به صورت خودسرانه از آن ها استفاده کنید. روتین پوستی خانگی یکی دیگر از نبایدهایی است که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. لطفا از تمامی محصولاتی که در عطاری ها به فروش میرسد برای پوست خود استفاده نکنید، چرا که همه این مواد سبب از بین رفتن ph پوست شما می شود.

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد، این است که چرا باید از یک روتین پوستی استفاده کرد؟ در پاسخ باید گفت که در کشور ما به دلیل وجود اقلیم های مختلف و از همه مهمتر آب و هوای مختلف شرایط مراقبت از پوست بسیار مهم و سخت به شمار می رود. از این رو بسیاری از پزشکان این حوزه در تلاش هستند تا با آگاه سازی بسیاری از افراد به سلامت پوست آن ها کمک کنند. داشتن یک روتین پوستی سبب می شود تا پوست شما بتوانند به مدت طولانی شادابی و طراوت خود را حفظ نموده و رطوبت خود را از دست ندهد. از این رو شما می توانید با مراجعه به یک پزشک متخصص در این خصوص مشاوره بگیرید. داشتن یک روتین پوستی خوب می تواند تا حد زیادی از پیری زودرس پوست شما جلوگیری کند. بنابراین اگر تا به امروز روتین نداشتید از همین حالا با خواندن این مقاله نسبت به شناسایی پوست خود و تهیه انواع محصولات بهداشتی برای پوست خود مراجعه نمایید. 

چرا باید روتین پوستی داشته باشیم؟

روتین پوستی روزانه دخترانه

شاید برایتان جالب باشد که بدانید دختران جوان نیز به روتین پوستی نیاز دارند. بنابراین بهتر است با روتین پوستی مناسب برای دختران جوان که عمدتا نوجوان هستند و به تازگی از سن بلوغ عبور کرده اند بیشتر آشنا شوید. همانطور که می دانید در سن بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی که برای دختران به وجود می آید امکان جوش زدن بالا می رود. از این رو این افراد باید از یک روتین پوستی صحیح برای پوست خود استفاده کنند. در این میان شناخت نوع پوست، استفاده از یک شوینده مناسب، استفاده از یک مرطوب کننده باکیفیت و قرار دادن ضد آفتاب در روتین پوستی این افراد می تواند جایگاه مهمی داشته باشد. در نظر داشته باشید که شما می توانید با مراجعه به پزشک مربوطه در خصوص جوش هایی که در دوره بلوغ زده می شود از کرم های مناسب استفاده نمایید. روتین پوستی کیوت جدید این روزها در اینستاگرام و تیک تاک توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. در این مدت بسیاری از بلاگرهای خارجی و ایرانی سعی داشتند تا با تولید محتوای روتین پوستی کیوت که این روزها در فضای مجازی غوغا کرده به تعداد دنبال کننده های خود بیفزایند و در ضمن افراد را به داشتن یک روتین پوستی مناسب دعوت نمایند.

روتین مراقبت از پوست برای نوجوانان

به عنوان یک نوجوان آگاه اگر این مقاله را مطالعه می کنید باید بدانید که شما در برهه خاصی از رشد خود قرار گرفته اید و به دلیل تجمع و تغییرات برخی از هورمون ها که با رشد شما رابطه مستقیم دارد، امکان ایجاد برخی از جوش ها زیاد است. از طرفی پوست یک نوجوان به دلیل سن پایین او هنوز شاداب و جوان است و داشتن یک روتین مناسب می تواند در سال های آینده که سن افزایش می یابد از پیری زودرس پوست شما جلوگیری نماید. از این رو توصیه ما این است که در ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و سپس زیر نظر یک پزشک متخصص قرار بگیرید. شستشوی صحیح، استفاده از انواع مرطوب کننده ها و ضدآفتاب می تواند در اولویت نخست قرار بگیرد. از ین رو بهتر است که با داشتن یک روتین پوستی درست به سلامت پوست خود از سنین پایین کمک نمایید. روتین پوستی ایرانی بچه ها می تواند شامل یک فوم یا ژل، مرطوب کننده، آبرسان، ضدآفتاب، برخی از کرم ها و سرم های ضد جوش و برخی از لایه بردارها باشد. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید پوست خود را لایه برداری کنید بهتر است از پزشک خود در این خصوص سوال کنید چرا که برخی از پوست ها نیاز به لایه برداری ندارد. بنابراین از مصرف خودسرانه محصولات بهداشتی خودداری نمایید.

روتین مراقبت از پوست برای نوجوانان

روتین شستشوی پوست چرب

شاید بسیاری از افراد از چرب بودن پوست خود شکایت کنند و جوش های زیر پوستی و جوش های سرسیاه برای آن ها آزاردهنده باشد. این افراد حتما شستشوی دو مرحله ای داشته باشند. روزانه دو بار شستشو برای این افراد کافی است. فراموش نکنید که پوست شما به مرطوب کننده نیاز دارد آن هم روزانه دوبار، یادتان باشد که در صورت عدم استفاده از مرطوب کننده پوست شما چربی بیشتری ترشح خواهد کرد. حتما از آن استفاده کنید. در آخر ضد آفتاب جزو لاینفک هر مراقبت پوستی محسوب می شود. حال اگر پوست شما جوش های بسیاری داشت و یا نیاز به لایه برداری داشت می توانید در مرحله بعد از ضدجوش ها و انواع لایه بردارهای مناسب پوست خود استفاده نمایید. روتین پوستی چرب می تواند با توجه به مشکلات پوستی شما فرق کند. از این رو در صورت مشاهده هرگونه جوش چرکی یا سر سیاه بهتر است زیر نظر پزشک خود از انواع لایه بردارها و ضد جوش ها استفاده نمایید.

مراحل روتین پوست مختلط

پوست مختلط یکی دیگر از انواع پوست هایی است که مراقبت از آن کمی سخت تر از پوست خشک و چرب به شمار می رود. برای مراقبت از این نوع پوست بهتر است که با توجه به میزان چربی و خشکی نواحی مختلف صورت خود، از یک شوینده مناسب استفاده نمایید. توجه داشته باشید که توصیه شده است که افرادی که پوست چرب دارند از شستشوی دو مرحله ای استفاده کنند. شما می توانید برای نواحی چرب پوست خود شستشوی دو مرحله ای را انجام دهید ولی برای نواحی خشک استفاده از شوینده صورت کفایت خواهد کرد. فراموش نکنید که اگر پوست شما مختلط و یا چرب است باید از محصولات عاری از چربی استفاده کنید چرا که چربی بیش از حد در پوست صورت شما سبب به وجود آمدن انواع جوش ها بر روی پوست شما خواهد شد. از شوینده های مخصوص پوست مختلط برای شستشوی پوست صورت خود استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که اگر پوست شما پس از شستشو دچار کشیدگی شد باید سریعا شوینده صورت خود را عوض کنید. مراحل روتین پوست مختلط به شرح زیر است

  • شوینده پوست
  • تونر
  • مرطوب کننده 
  • آبرسان 
  • ضدآفتاب
  • ضدجوش یا لایه بردار در صورت نیاز 

روتین پوستی مردانه

بسیاری از آقایان فکر می کنند که داشتن یک روتین پوستی مخصوص خانم ها بوده و آن ها نیازی به آن ندارند. ولی بهتر است بدانید که آقایان نیز به اندازه خانم ها باید به سلامتی پوست خود دقت کنند. در این میان استفاده از یک شوینده مناسب مردانه می تواند مناسب باشد و سپس استفاده از انواع مرطوب کننده ها در کنار آن نباید از زدن یک ضدآفتاب خوب غافل شد. در نظر داشته باشید که بهتر است قبل و بعد از اصلاح صورت از فوم ها و کرم های مخصوص که برای اینکار طراحی شده اند استفاده نمایید. استفاده از فوم های افتر شیو می تواند تا حد زیادی از ایجاد انواع جوش ها بر روی پوست شما جلوگیری نماید. بنابراین بهتر است که حتما شما نیز از یک روتین پوستی مناسب برای پوست خود استفاده نمایید.

روتین پوستی مردانه

در آخر

فراموش نکنید که داشتن یک روتین پوستی می تواند تا حد زیادی از پیری زودرس پوست شما جلوگیری نماید. از طرفی پوست شما پس از یک روز سخت در کنار تمامی آلودگی ها و کثیفی هایی که بر روی آن نشسته نیاز دارد تا دوباره نفس بکشد. از این رو حتما سعی کنید تا از یک روتین پوستی استفاده کنید چرا که استفاده از آن سبب می شود تا پوست شما بتواند به راحتی عمل کلاژن سازی را انجام داده و از پیری پوست شما را به تعویق بیاندازد. بنابراین بهتر است پس از شناخت نوع و جنس پوست خود نسبت به داشتن یک روتین پوستی خوب اقدام نمایید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *