اسکراب چیست؟

همه ما می دانیم که پوست ما پس از مدتی نیازمند لایه برداری بوده و برای این کار نیاز است که از محصولاتی چون اسکراب، سفیداب و کیسه حمام استفاده شود. در گذشته برای لایه برداری پوست از سفیداب و کیسه حمام استفاده می شد ولی امروزه اسکراب جای این محصولات را گرفته است. در واقع عروس تعداد زیادی از سلول های بدن می میرند و این سلول ها باید هرچه سریعتر از سطح پوست دفع شوند تا سلولهای جدید جایگزین آنها شود، برای این کار استفاده از اسکراب می تواند راه را برای رشد مجدد سلول های جدید باز کند. اسکراب در واقع یک محصول بهداشتی بوده که به دلیل دانه های ریز زبر خاصیت لایه برداری دارد. شما میتوانید با استفاده از انواع اسکراب های مناسب پوست خود لایه برداری را به صورت هفتگی انجام دهید. بهتر است به این نکته توجه کنید که اگر پوست چرب دارید انجام دادن اسکراب پوست به عنوان یک اولویت برای شما به شمار می رود.

اسکراب چیست؟

بهترین اسکراب صورت

اسکراب صورت سبب شده تا لایه برداری از روی پوست صورت به صورت کامل انجام شده و با تحریک کلاژن سازی در لایه درم پوست سلول های جدید ساخته شود. در نظر داشته باشید که شما با انجام دادن لایه برداری صورت می توانید پوستی زیبا، تمیز و روشن داشته باشید. حال اگر به دنبال بهترین لایه بردار صورت هستید می توانید به سراغ برندهای زیر بروید.

 • بلک هد نوتروژینا
 • ماسک خاک رس تاچا
 • ماسک لیفت کننده Gravitymud گلم گلو
 •  درخت چای بادی شاپ
 •  Soft Skin سنت ایوز
 •  Shea بادی شاپ
 • کرم ماسک ضد جوش Bye Bye Blemish سام بای می

انواع اسکراب

اگر می خواهید از این محصول برای لایه برداری صورت و پوست خود استفاده کنید باید بدانید که این لایه بردارها انواع مختلفی دارند که شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید. برخی از افراد از لایه بردارهای موجود در بازار استفاده می کنند و برخی دیگر سعی می کنند با ساخت لایه بردارهای خانگی از فواید آن ها استفاده کنند. شما می‌توانید با شناسایی پوست خود یکی از انواع لایه بردارها را برای پوست خود خریداری و یا ساخته و به صورت هفتگی از آن استفاده کنید. استفاده از این محصول برای صورت، بدن و لب به عنوان یک محصول آرایشی و بهداشتی می تواند سبب شود که لایه برداری به صورت کامل انجام شود.

انواع اسکراب

مدت زمان استفاده از اسکراب صورت

برای استفاده از لایه بردار صورت باید بدانید که این ماده تا چه مدت بر روی پوست شما ماندگار است. شما می توانید از لایه بردار صورت به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که فشار دست شما باید آرام باشد و لایه بردار را بیش از حد بر روی پوست خود فشار ندهید. برای لایه برداری لب باید از یک محصول در خواص استفاده کنید و از اسکراب صورت برای این منظور نمی توانید استفاده کنید. پس از ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه باید صورت خود را شستشو دهید پس از شستشو صورت خود را با یک حوله نرم خشک کرده و از کرم مرطوب کننده مخصوص پوست خود استفاده کنید.

اسکراب صورت برای جوش

برخی از افراد به دلیل مشکلات هورمونی، استرس، مصرف بیش از حد قند و چربی و عوامل محیطی دچار جوش می شوند. این افراد نیاز دارند که از یک اسکراب مخصوص برای لایه برداری پوست صورت خود استفاده کنند. به یاد داشته باشید زمانی که روی صورت شما جوش و یا زخم باز وجود دارد شما از هر محصولی نمی توانید برای لایه برداری صورت خود استفاده کنید. بنابراین برای لایه برداری صورت زمانی که جوش دارید بهتر است ازلایه بردارهای خانگی که ضعیف تر از اسکراب های شیمیایی است استفاده کنید. برای این منظور بهتر است از لایه بردارهای زیر استفاده کنید.

 • عسل و شکر
 • شکر و لیمو

به یاد داشته باشی که این لایه بردارها نباید حوالی پوست لب شما مالیده شود. پوست لب حساس بوده و بهتر است از محصولات مخصوص اسکراب لب استفاده شود.

اسکراب صورت برای جوش

اسکراب صورت خانگی

برخی از افراد برای لایه برداری صورت خود از مواد خانگی استفاده می کنند. برای این منظور شما می توانید از این اسکراب ها برای لایه برداری صورت خود استفاده کنید.

 •  خیار
 •  روغن نارگیل
 •  قهوه
 •  جو دوسر
 •  کیوی
 •  چای سبز
 •  عسل

ایا اسکراب پوست را سفید میکند؟

بسیاری از افراد به دلیل تیرگی پوست صورت خوب تمایل دارند تا با استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی پوست خود را روشن و سفید کنند. ولی آیا استفاده از اسکراب باعث سفید شدن پوست میشود؟ در پاسخ باید گفت که برخی از اسکراب های شیمیایی این خاصیت را دارند ولی به طور کلی هیچ اسکرابی نمی‌تواند به طور قطعی پوست شما را روشن کند. در واقع اسکراب به دلیل لایه برداری و خارج کردن سلول های مرده سبب رشد سلول های جدید شده و همین موضوع می‌تواند سبب روشن شدن پوست شما شود. در نظر داشته باشید که استفاده چند ماه از ای محسوب می تواند نتیجه خوبی بر روی پوست شما ایجاد کند بنابراین اسکراب صورت و بدن را به مدت ۳ تا ۶ ماه در روتین ماهیانه خود قرار دهید.

حسن ختام

اسکراب یک ماده مهم در روتین هفتگی و ماهیانه شما به شمار می رود. استفاده از اسکراب سبب شده تا لایه برداری و پاکسازی پوست به صورت کامل انجام شود. خارج شدن سلول های مرده از روی سطح پوست باعث رشد مجدد سلولهای جدید میشود و همین موضوع سبب تحریک کلاژن و تولید سلول های جدید در لایه درم پوست میشود. در نظر داشته باشید که خارج شدن سلول های مرده سبب شده تا پوست شما روشن و جوانتر به نظر آید. بنابراین با شناخت نوع پوست خود اسکراب مناسب جنس پوست خود را انتخاب کرده و از آن به صورت هفتگی استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *