شناخت ساختمان ناخن

ناخن یکی از اعضای مهم در بدن هریک از ما انسان ها محسوب می شود.بنابراین شناخت ساختمان آن می تواند برای هریک از ما مهم تلقی شود. در واقع وجود ناخن بر روی دستان ما باعث می شود تا ما به راحتی بسیاری از کارهای خود را در ظرف چند ثانیه انجام بدهیم بنابراین وجود این عضو مهم در بدن ما می تواند تا حد زیادی از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند. حال اگر تا به امروز در خصوص این عضو مهم مطالعه نداشته اید توصیه ما این است که تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید تا بتوانید با ساختار این عضو مهم در بدن خود بیشتر آشنا شوید.

 

شناخت ساختار ناخن

برای اینکه با ساختار ناخن و اصطلاحات ناخن کاری بیشتر آشنا شوید بهتر است تمامی عناصر موجود بر روی ناخن را به ترتیب یاد بگیرید، تا هنگام یادگیری ساختار ناخن دچار مشکل نشوید.

لبه آزاد

همانطور که از اسم آن مشخص است لبه آزاد به قسمتی از ناخن گفته می شود که می تواند به راحتی رشد کرده و از همه مهتر به راحتی توسط ناخن گیر و سوهان می توان آن را کوتاه کرد. لبه آزاد ناخن از سه طرف احاطه شده و تنها از یک سمت باز است.

شیار ناخن

در واقع شیار ناخن به قسمتی از آن گفته می شود که دورتا دور ناخن را تشکیل داده و لبه های ناخن را نیز شامل می شود. برخی از ناخن کارها به شیار ناخن (side wall) می گویند.

لانولا

لانولا یا همان ماهک ناخن در اصل یک بخشی از ساختمان ناخن است که رنگ آن با سایر قسمت های ناخن فرق داشته و نسبت به سایر نقاط ناخن کمی سفیدتر و پر رنگ تر است. در بسیاری از ناخن ها ماهک ناخن زیر کوتیکول پنهان شده است و تنها می توان با مانیکور ناخن آن را آزاد کرد.شناخت ساختار ناخن

کوتیکول

در واقع کوتیکول همان سلول های مرده است که دور ماهک ناخن را احاطه کرده است. شما می توانید برای زیبا نشان دادن ناخن های خود از مانیکور ناخن استفاده نمایید تا با کندن این کوتیکول ها صفحه ناخن خود را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهید. شما می توانید به وسیله یک پوشر و نیپر به راحتی کوتیکول های اضافی دور ناخن های خود را بریده و آن ها را تمیز کنید، استفاده از کوتیکول ریموور نیز تا حد زیادی می تواند این پوسته های اضافی را از بین ببرد.

صفحه ناخن

صدف ناخن کجاست؟ در واقع صفحه ناخن همان صدف ناخن بوده که بسیاری از کارهای مربوط به کاشت ناخن بر روی آن انجام می شود و از همه مهتر تمامی عناصری که ذکر شد بر روی صفحه ناخن وجود دارد.

ریشه ناخن

در واقع هر ناخن دارای یک ریشه بوده که تمامی ساختمان ناخن بر روی آن استوار شده است. ریشه ناخن نزدیک ماتریکس ناخن بوده و زیر گوشت شما قرار گرفته است.

ماتریکس ناخن

ماتریکس ناخن زیر ریشه ناخن بوده و دلیل رشد ناخن در یک فرد به دلیل وجود ماتریکس است. شاید شما به غلط فکر کنید که ناخن های شما از لبه آزاد رشد می کنند ولی اینطور نبوده و رشد آن ها از طریق ماتریکس ناخن است.

ماتریکس ناخن

سایدوال ناخن چیست؟

در واقع شیار دور ناخن ساید وال نامیده می شود. شیار دور ناخن تا حد زیادی می تواند از بروز بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری کند.یک ناخن سالم حتما ساید وال های تمیز و متراکمی دارد.

استرس پوینت ناخن چیست؟

ساختمان ناخن می تواند نیروهایی که بر آن وارد می شود را تحمل نماید. ولی ناخن نیز مانند یک تیر آهن یا بتن می تواند تنها بخشی از این نیرو را تحمل کرده و دچار شکست شود. در واقع ناخن نیز مانند یک بتن و فلز دارای تنش فشاری و خمشی بوده و اگر میزان این تنش از نرمال آن بالا برود ناخن به راحتی خواهد شکست. از این رو استرس پوینت در ناخن نقش مهمی را ایفا کرده و این منطقه می تواند مقدار زیادی نیرو را در این بخش تحمل نماید. مهمترین نکته ای که هر فرد مبتدی باید بداند این است که این منطقه نباید بیش از حد سوهان کشی شود و از همه مهمتر باید در این قسمت ها به دقت مواد گذاری بشود.

شناخت بستر ناخن

بستر ناخن در واقع قسمتی گوشتی ناخن بوده که تمامی اجزای ساختمان ناخن بر روی آن قرار گرفته است. بستر ناخن دارای رگ های خونی بسیاری بوده و ناخن شما از این قسمت تغذیه می کند.

شناخت بستر ناخن

اپکس ناخن چیست؟

در واقع به قوس دور ناخن اپکس گفته می شود و برای یک ناخن با توجه به قد آن این مورد می تواند تغییر کند. بسیاری از ناخن کارها بر این باورند که می توان با مواد گذاری بیشتر در این ناحیه مقاومت آن را بالا برد ولی این موضوع صحیح نیست و شما با مواد گذاری صرف نمی توانید این کار را انجام دهید. برای یک کاشت ناخن اصولی باید به قد ناخن، استرس پوینت و اپکس آن توجه کرد تا مشکلی برای فردی که کاشت انجام داده پیش نیاید.

در آخر

اگر به تازگی کاشت ناخن را یاد گرفته اید توصیه ما این است که حتما با ساختار کلی ناخن بیشتر آشنا شوید. شما میتوانید با به خاطر  سپردن این نکات در ذهن خود به راحتی تمام اصطلاحات مربوط به ناخن و کاشت را به راحتی یاد بگیرید. شناخت اپکس ناخن و استرس پوینت آن بسیار مهم بوده و سبب می شود تا شما یک کاشت خوب بدون نیاز به هواگیری و ترمیم داشته باشید.یادگیری این مباحث به صورت تئوری کاملا راحت بوده و یادگیری آن به صورت عملی نیز بسیار مهم تلقی می شود.

4.6/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *