بهداشت زنان

همه ما با این مسئله آشنایی داریم که بهداشت فردی چقدر مهم بوده و تا چه میزان می تواند بر روی میزان سلامتی، اعتماد به نفس و باروری یک خانم تاثیر بگذارد. شما می توانید اگر تا به امروز به این موضوع دقت نکرده اید از امروز نسبت به این موضوع حساس شوید. این خانم پس از ازدواج در معرض بسیاری از عوامل بیماری زا قرار می گیرد که همین موضوع می تواند اهمیت بهداشت زنان را افزایش بدهد. شما می توانید به راحتی با رعایت کردن برخی از نکات کوچک به بهداشت خود اهمیت دهید. توجه به میزان مصرف آب، استفاده از لباس زیر نخی، چکاپ های سالیانه و بالا بردن اطلاعات در خصوص بیماری های زنان به شما کمک می کند تا بتوانید به بهداشت خود بیشتر از همیشه توجه داشته باشید.

بهداشت زنان

بهداشت زنان

بهداشت زنان بعد از ازدواج

همه ما خانم ها می دانیم که بعد از ازدواج به دلیل داشتن نزدیکی احتمال جابه جایی میکروب و بیماری های مختلف بالا می رود. بنابراین توصیه ما این است که همیشه در طول روز با توجه داشتن به موارد بهداشت بانوان از مشکلاتی چون عفونت ها جلوگیری کنید.

بهداشت زنان بعد از ازدواج

نوشیدن آب را جدی بگیرید

این جمله را بسیاری از ما به وفور می شنویم، ولی چند درصد ما به این جمله پایبند هستیم؟ اگر شما هم جزو این افراد هستید بهتر است از همین امروز با انجام دادن برخی از کارهای کوچک نوشیدن این ماده حیاتی را در دستور کار خود قرار بدهید. زمانی که بدن شما دهیدراته می شود، بیشتر میکروب ها و باکتری برای رشد فرصت خوبی پیدا می کنند. از این رو سعی کنید با نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز از دهیدراته شدن بدن خود جلوگیری کنید.

از لباس زیر نخی استفاده کنید

بهتر است بدانید که بسیاری از ما از لباس زیرهای نامناسبی استفاده می کنیم که همین موضوع می تواند سبب شود تا قارچ ها که نیاز به محیط مرطوب و تاریک دارند به آسانی رشد پیدا کنند. سعی کنید از لباس زیرهای پلاستیکی استفاده نکنید، لباس زیر نخی به سرعت رطوبت خود را از دست می دهد و برای شما حساسیت ایجاد نمی کند. از طرفی بهتر است هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.

از محلول های شستشو بانوان استفاده کنید

به یاد داشته باشید که زمانی که شما ازدواج می کنید باید پس از هربار نزدیکی از ژل های شستشو بانوان استفاده کنید. همانطور که می دانید در صورتی که شما از وسایلی چون کاندوم استفاده نمی کنید، استفاده از این ژل ها برای شما در اولویت قرار می گیرد. سعی کنید از این ژل ها زیاد استفاده نکنید چراکه استفاده بیش از حد از این محصول می تواند باکتری های مفید واژن شما را از بین ببرد.

در صورت علائمی چون خارش، سوزش و ترشحات بیش ازحد حتما به پزشک مراجعه کنید

به یاد داشته باشید که شما پزشک نیستید و در مواقعی که شما دچار خارش، سوزش و ترشحات بیش از حد شده اید تنها کسی که می تواند به شما کمک کند پزشک است. تشخیص نوع عفونت شما تنها از طریق معاینه پزشک انجام پذیر است. بنابراین لطفا از جانب خود برای بیماریتان دارو تجویز نکنید.

بهداشت زنان بعد از ازدواج

بهداشت زنان در دوران قاعدگی

دوران قاعدگی یکی از مهم ترین دورانی است که بسیاری از خانم ها نمی دانند که در این روزها چگونه باید بهداشت خود را رعایت کنند. ما در این بخش به شما می گوییم که چه کارهایی سبب می شود تا شما در همان زمان پریودی دچار عفونت بشوید. به یاد داشته باشید که این نکات به شما در کنار یک سبک غذایی درست می تواند کمک کند.

  • از نوار بهداشتی معمولی استفاده کنید.
  • نوار بهداشتی مشبک سبب ایجاد عفونت در ناحیه واژن شما می شود.
  • از تامپون و کاپ قاعدگی استفاده نکنید.
  • نوار بهداشتی خود را با توجه به مقدار خونزیزی خود بعد از 3 الی 6 ساعت تعویض کنید.
  • شما می توانید از دوش آب گرم برای آرام کردن درد در این دوران استفاده کنید.
  • بهداشت زنان در دوران قاعدگی

بهداشت فردی بانوان

بهداشت فردی بانوان زمانی که وارد یک رابطه جنسی می شوند بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که شما زمانی که ازدواج می کنید به شدت در معرض میکروب ها، باکتری ها وقارچ ها هستید از این رو بهتر است با رعایت برخی از نکات بهداشتی احتمال مبتلا شدن به این عفونت ها را در خود کاهش دهید. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک خانم نیاز دارید که هر روز لباس زیر خود را عوض کنید. بهتر است اگر تا به امروز از چیزی به غیر از نخ برای لباس زیر خود استفاده می کردید، از امروز با خرید لباس زیرهای نخی به بهداشت ناحیه واژن خود کمک کنید. به یاد داشته باشید که شما می توانید با خشک نگه داشتن خود از بروز بسیاری از عوامل عفونت زا جلوگیری کنید. بنابراین پس از هربار شستشو از سشوار برای خشک کردن خود استفاده نمایید.

بهداشت فردی بانوان

محصولات مراقبت از واژن

به یاد داشته باشید که محصولات مراقبتی از واژن محصولات گسترده ای نیستند. شما می توانید تنها با داشتن یک ژل شستشوی ساده در کنار یک نوار بهداشتی مناسب به راحتی از سلامت ناحیه واژن خود مراقبت نمایید. به یاد داشته باشید که از محصولات آنتی باکتریال برای ناحیه واژن خود استفاده نکنید، چراکه این محصولات سبب از بین رفتن باکتری های مفید ناحیه واژن شما می شود. بهتر است که حتما پیش از خرید ژل بهداشتی در این خصوص با داروساز صحبت کنید. شما می توانید برای شستشوی لباس زیر خود از صابون های آنتی باکتریال استفاده کنید.

محصولات مراقبت از واژن

جمع بندی

بهداشت فردی بانوان یکی از نکاتی بوده که این روزها بسیاری از خانم ها به آن توجه می کنند. شما می توانید با مطالعه این مقاله و داشتن یک روتین بهداشتی برای خود، از بروز بسیاری از عفونت ها در ناحیه واژن خود جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که یک خانم متاهل بیشتر از یک خانم مجرد مستعد جذب عفونت های واژن است، بنابراین به بهداشت فردی خود بیشتر توجه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *